בחירת עורך דין מומחה לתהליכי פינוי-בינוי

בחירת עורך דין מומחה לתהליכי פינוי-בינוי

תהליכי פינוי-בינוי הם ללא ספק תהליכים רגישים ומורכבים מאוד שמצריכים רגישות מיטבית ובחירה נכונה של אנשי מקצוע  על מנת לצמצמם את טווח הסיכון והטעויות האפשרויות העלולות לקרות במהלכו. כדי להבטיח ייצוג מיטבי של דרי השכונה מול יזמי הנדל”ן, הרשויות וכל הגורמים המעורבים בתהליך יש לבחור עורך דין מקצועי לענייני פינוי בנוי, המנוסה בתהליכים דומים ויודע כיצד לייצג בצורה הטובה ביותר את האינטרסים של דיירי השכונה.

במדריך זה נעזור לכם בתהליך מציאת עורך הדין הטוב ביותר עבורכם.

 • רקע כללי- מה זה בכלל פינוי ובינוי?
 • איך תהליך פינוי בינוי קורה בפועל?
 • מה הסיכונים הפוטנציאליים?
 • למה אתם צריכים עורך דין מומחה?
 • מה תפקיד עו”ד במהלך התהליך?
 • איך תמצאו את עורך הדין המתאים ביותר?

רקע כללי – מה זה בכלל פינוי ובינוי?

“פינוי בינוי” הוא למעשה הגדרת סטטוס לשטח שאושרה בו הריסת בתי מגורים ישנים לטובת הקמת בתי מגורים חדשים . מושג זה מלווה אותנו עוד משנת 1998 , השנה בה הוכרז כמדיניות רשמית על ידי משרד הבינוי והשיכון. מאז תחילת יישום המדיניות, תהליכי התחדשות עירונית מבוצעים באופן תדיר יותר בזכות ההזדמנויות הרבות שהותירה המדיניות.

במסגרת התהליך, כל הצדדים יוצאים נשכרים בסופו של דבר:

 • בעלי הדירות שמקבלים דירה חדשה וגדולה יותר בשכונה חדישה ומודרנית(גודל הדירה ומהות השיפוץ נקבעים במשא ומתן המתנהל מול היזמים) וכמובן שערך הדירה החדשה גבוה משמעותית מערך הדירה הישנה
 • העירייה המשפרת את חזות פני העיר ומאפשרת לתושבי העיר לשדרג את איכות חייהם (וכמובן פוטנציאל כלכלי להגדלת תקבולי הארנונה)
 • יזמי הנדל”ן שמובילים עסקאות מניבות.

איך מאושר ויוצא לפועל תהליך פינוי בינוי?

כדי להוציא לפועל תהליך של פינוי בינוי יש לעבור כמה שלבים. בשלב הראשון והחשוב ביותר על שטח המגורים להיות מוכרז כ”מתחם פינוי בינוי” , תוכלו לבדוק האם השטח שאתם מתגוררים בו הוכרז כמקום מיועד לפינוי ובינוי באתר משרד השיכון – מתחמי פינוי-בינוי ומתחמי עיבוי.

לאחר מכן, יש לעמוד במספר רב של תנאי סף טכניים הנוגעים לאפשרויות הבנייה בשטח וקבלת אישור של הרשויות כמתחם מיועד לפינוי בינוי. בנוסף לעמידה בתנאים נוספים,יש לקבל את הסכמת 80% מהדיירים במתחם.

לאחר הצגת כל האישורים, תכנונים ומוכנות כלכלית של היזם, הפרוייקט יכול לצאת לדרך.

מה הסיכונים הפוטנציאלים בתהליך פינוי בינוי?

כעיקרון, יש סיכון אחד מרכזי בתהליך והוא פשוט הפסקת עבודות הבנייה עקב בעיות שונות שיכולות לצוץ במהלך התהליך (כשלון שיווקי, בעיות נזילות, עבירות בנייה וכו’) והשארת הדיירים ללא בית.

למה אתם צריכים עורך דין מומחה?

המטרה המרכזית של דיירי השכונה היא למצות את זכויותיהם עד תום ולנצל ברמה מקסימאלית את האפשרויות העומדות מולם. כדי שבאמת יוכלו הדיירים לעשות זאת, עליהם להתאגד ולבחור עורך דין פינוי בינוי מייצג שיעבוד עבורם במהלך הפרוייקט. עורך דין מנוסה יודע איך להתנהל מול היזמים ובעלי האינטרסים, מאילו מוקשים להיזהר ובעל יכולת המבוססת על נסיון רב בתחום לייצג את הדיירים נאמנה. הליווי המשפטי בפרוייקט פינוי בינוי הוא קריטי להבטחת זכויות הדיירים ותוצאות המשא ומתן שהתקבלו מול היזמים. חשוב מאוד לשים לב מהו הניסיון של אותם עו”ד שאתם שוקלים שייצגו אתכם בשנים הקרובות. שוק עורכי הדין בתחום ההתחדשות העירונית גדול מאוד, אך אל תתנו לכך להטעות אתכם. על אף ההיצע הגדול, מעטים עורכי הדין שמתמחים בפינוי בינוי, שכן התחדשות עירונית כוללת בתוכה גם תמ”א 38/1 ותמ”א 38/2 (טעות לקרוא לפרוייקטים מסוג תמ”א 38/2 פרוייקטי פינוי בינוי). הצרכים של פרוייקט פינוי בינוי שונים לחלוטין מהצרכים של תמ”א למיניהם. לכן, חשוב לנבור בפרוייקטים של עורך הדין כדי להבין האם הנסיון שמביא עימו הוא באמת בפינוי בינוי או שמא בפרוייקטי תמ”א 38/1 ותמ”א 38/2.

מה תפקיד עו”ד במהלך התהליך?

 

במסגרת הפרוייקט, על עורך דין פינוי בינוי להבטיח את התמורות שהדיירים מקבלים מהפרוייקט(על עורך הדין לשים לב באופן מיוחד לתקן 21 שלמעשה מגדיר ובודק את ההיתכנות הכלכלית של הפרוייקט)

בנוסף, על עורך הדין לשמור על זכויות הדיירים לאורך כל התהליך ובעיקר בשלב התכנון, שלב רגיש בו למעשה היזמים שואפים להשיג כמה שיותר דירות ועל הדיירים לעמוד על זכויותהם בצורה המיטבית. כמובן שיש עוד המון תפקידים לעורך דין בתהליך מורכב כזה, אך שניים ראויים לציון נוספים הם בדיקה משפטית של הערבויות והמתחייבות החוזיות וכמובן קביעת מועדי הפינוי , הבינוי והאכלוס הצפויים.

איך תמצאו את עורך הדין הטוב ביותר עבורכם?

יש הרבה עורכי דין פינוי בינוי המציעים את שירותם ואת הליווי המשפטי שלהם בתהליך. עם זאת, בתהליך כל כך רגיש וחשוב זה אתם חייבים לברור ולבחור את עורך הדין שבאמת מבין את רזי התוכנית ועתיר ניסיון בתחום. תוכלו לעשות זאת על ידי מחקר ובדיקה מעמיקה:

שלב המחקר

חפשו עורכי דין המומחים בתחום באמצעות האינטרנט ובדקו את האתר שלהם. חשוב שתמצאו עורכי דין שמתמחים בתחום ולא כאלו שמציעים את השירות כשירות נוסף. אתם זקוקים לעורכי הדין הטובים ביותר שמבינים לעומק את מורכבות התהליך ולכן מחקו מועמדים לא מתאימים.

ראיון ופגישה

לאחר שמצאתם 2-3 עורכי דין שיכולים להתאים לתפקיד, הגיע הזמן לשוחח עמם ולבדוק מי המתאים ביותר. קבעו עמם פגישה והשאלות הבאות יעזרו לכם לקבל את כל המידע הרלוונטי:

 • מה הנסיון הרלוונטי שלכם בתחום?
 • האם אתם מומחים לפינוי בינוי בלבד או מספקים את זה כשירות נוסף?
 • האם יצא לכם לעבוד על פרוייקטים דומים ? באיזו עיר ובאיזו שכונה אם כן?
 • האם אתם תבצעו את העבודה אישית או מישהו ממשרדכם?

כמעט כל שאלה שעולה לכם לראש ומדאיגה אתכם ראויה להישאל והוסיפו אותה לרשימה.

לבסוף,

בחרו את עורך הדין שהותיר בכם את הרושם החזק ביותר, כזה שיש לו ניסיון רלוונטי, שהצליח להציג לכם הצלחות המבוססות על מקרים דומים למקרה שלכם וכל תנאי העבודה מולו שקופים וברורים. אל תהססו לשאול שאלות, לוודא כל דבר פעמיים ולברר לעומק סוגיות שמדאיגות אתכם.


חזרה למאמרים

יש לך שאלה ולא מצאת תשובה?  הזן אותה כאן ונחזור אליך בהקדם: 

  כניסה
  הרשמה
  logo_amidor_form

  כניסה לאזור האישי

  פתיחת חשבון דייר


   שחזור סיסמא

   שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.