למה מתגוררים בדיור ציבורי צריכים לתמוך לקידום פרויקט פינוי בינוי

בניין דיור ציבורי

דו”ח מבקר המדינה שפורסם במאי 2022, מציג תמונה מטרידה  על תנאי המגורים של מתגוררים בדיור ציבורי בארץ.

הזכאות לדיור ציבורי מוגדרת לפי נהלי משרד הבינוי והשיכון, ומוענקת לאלו העומדים בתבחינים שנקבעו – בין היתר, לפי מצב סוציו-אקונומי, ובכלל זה רמת תפקודו הפיזי ופוטנציאל השתכרותו של המבקש.

הדיור הציבורי בישראל מופקד בידי חברות מאכלסות דוגמת עמידר, עמיגור, חלמיש, ח.ל.ד ושקמונה.

תפקידן של החברות המאכלסות הינו לפעול לצד משרד הבינוי והשיכון ולהציע פתרונות דיור לאוכלוסיות שאין ביכולתן לשכור דירה בשוק הפרטי ובטח לא לרכוש אותן.

מבין סך כל החברות המאכלסות בישראל, עמידר מנהלת את מרבית דירות הדיור הציבורי כ-38,000 מתוך 50,000.

עם זאת על פי נתוני עמידר, נכון למועד סיום הביקורת בספטמבר 2021 35 מבנים היא סיווגה כמסוכנים בהם 417 דירות ומתוכן 138 הן דירות דיור ציבורי שבניהולה.

בדיקה הנוגעת ל-23 מבנים שהוצא להם צו מבנה מסוכן מהרשות המקומית וטרם שופצו לצורך הסרת המפגע המסוכן, העלתה כי שבעה מהמבנים ממתינים עד שנה לתחילת השיפוץ, שישה מבנים ממתינים בין שנה לשנתיים, שישה מבנים נוספים ממתינים בין שנתיים לחמש שנים וארבעה נוספים ממתינים מעל שש שנים.

דוח מבקר המדינה העלה ליקויים רבים בדיור הציבורי החל מתחזוקה ירודה, מבנים מסוכנים, זמני המתנה ארוכים במיוחד, היעדר פיקוח ופערי תקציב משמעותיים.

נתונים אלו והממצאים בשטח צריכים דרבן את המתגוררים בדיור ציבורי, לתמוך ולפעול למען קידום פרויקטים של פינוי ובינוי.

כידוע, פרויקטים של פינוי ובינוי כוללים הריסה ובנייה מחדש, כלומר המבנה הישן נהרס ובמקומו מוקם בניין חדש וגבוה יותר, הנבנה בהתאם לתקני הבנייה החדשים הכוללים בניית ממ”ד, חנייה, מעלית ולרוב גם מחסן לכל דירה. משרד הבינוי והשיכון, כמו כל שאר בעלי הדירות במתחם הנועד לפינוי ובינוי, מקבל דירה חדשה בפרויקט.

כאשר מתקיים פרויקט פינוי בינוי במתחם בו יש דירות המשכנות את דיירי הדיור הציבורי, קיימים שני מסלולים בפני הדיירים המתגוררים בהן.

האחד, מסלול של בעלות – בו רשאי הדייר להגיש בקשה לרכישת הדירה בהתאם לתנאי הזכאות והמועדים הקבועים בחוק הדיור הציבורי.

השני, המשך מגורים כדייר ציבורי – כך יוכל להמשיך ולהתגורר בדירה החדשה או באחת מהאלטרנטיבות המוצעות.

גם אם לדייר המתגורר בדיור ציבורי אין את האמצעים לבחור את המסלול הראשון, הוא עדיין יכול להמשיך להתגורר בדירה החדשה ולהמשיך לשלם שכר דירה לחברה המאכלסת בגין דירת הדיור הציבורי, כפי ששילם עד מועד פינוי הדירה, גם במשך מגוריו בדיור החלופי, כדי לשמור על רצף זכויותיו בדיור הציבורי.

אם כן הרווח הוא כפול, גם עליה ברמת החיים מבחינת מקום מגורים וגם תשלומי שכירות כפי ששילם בדירה הקודמת לפני הפינוי.

מומלץ שדיירים המתגוררים בדיור ציבורי, יבררו את מלוא זכויותיהם בפרויקטים של פינוי ובינוי מול החברות המאכלסות ומול משרד הבינוי והשיכון, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין פינוי בינוי.

 

כניסה
הרשמה
logo_amidor_form

כניסה לאזור האישי

פתיחת חשבון דייר


    שחזור סיסמא

    שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.