תנאים לקיום פרוייקט פינוי בינוי

פרוייקט פינוי בינוי

רקע

החוק הראשון לעניין פינוי ובינוי חוקק אי שם במאה הקודמת, בשנת 1965. מאז דבר החקיקה האמור שונו הוראות הדין בהתאם להתפתחות התחום ולרצון הרגולטור לסייע בפתרון סוגיות שהקשו על יישום פרויקטים לפינוי ובינוי.

חקיקה מרכזית בנושא חוקקה בשנת 2006, את חוק פינוי בינוי (דייר סרבן) שלאחרונה שונה שמו לחוק פינוי ובינוי (עידוד מיזמי פינוי ובינוי) תשס”ו – 2006, על מנת לסייע בידי בעלי דירות המעוניינים לקדם פרויקט לפינוי ובינוי להתמודד מול דיירים סרבנים.

הסיבות לחקיקה

המקור לרצון לקידום פרויקטים להתחדשות עירונים בכלל ופרויקט פינוי ובינוי בפרט יכול ויהיה מסיבות שונות. הסיבה המרכזית נעוצה בצורך ליתן מענה לבעלי דירות במבנים שנבנו לפני שנות ה-80 של המאה הקודמת ואינם עומדים בתקן 413 הישראלי שעניינו עמידות מבנים ברעידות אדמה. סיבה נוספת, מתן מענה למחסור בדיור בארץ (“משבר הדיור הלאומי”) אגב שחלוף קרקע עירונית ובנית דירות נוספות באותו תא שטח, תוך שדרוג תשתיות ברמת דירה, בניין, שכונה, עיר והעלאת רמת החיים של תושבי הבניינים במתחם לפינוי ובינוי ותושבי הסביבה.

כדי לקדם את אותם רציונלים הגדיר המחוקק את התנאים להכרזה על מתחם כמתחם לפינוי ובינוי אשר יזכה להנות מהטבות הפיסיקליות לצד היכולת להגיש תביעה כנגד דייר סרבן.

על מנת שניתן יהיה להנות מהוראות החוק יש להגיש בשלב הראשון בקשה מקדמית להכרזת המתחם לפינוי ובינוי בסמוך לאחר סיכום המשא ומתן בין בעלי הזכויות ליזם. עם קבלת הודעת הועדה הבין משרדית בדבר אישור הבקשה המקדמית יש לשגר הודעות לרשות המיסים עפ”י סעיף 49 לכא (א) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) ובכך למעשה נדחה המועד לדיווח העסקה למועד בו יתמלאו התנאים המתלים.

אחוזי החתימה לפרויקט פינוי בינוי

עם חתימת 80% מבעלי הזכויות על ההסכם לפינוי ובינוי יש להגיד בקשה לוועדה הבין משרדית בקשה להכרזת המתחם ע”י ממשלת ישראל כמתחם המיועד לפינוי ובינוי. עם קבלת החלטת הממשלה ניתן להגיש תביעה כנגד הדייר הסרבן.

חשוב לזכור

יש לזכור עוד בשלב המשא ומתן עם היזם ועריכת ההסכם לפינוי ובינוי כי ייתכן ולא תהיה בררה בידי בעלי הזכויות במתחם שרוצים לקדם את הפרויקט אלא לעתור כנגד בעלי הדיירים שיסרבו לצרף את חתימתם להסכם. על כן, יש לוודא מראש שיעוגנו בהוראות ההסכם סעיפים המחייבים את היזם לסייע ולהעמיד מימון בכל הקשור לעלויות ניהול הליכים אלו שעלולות להגיע, ככל ומדובר בכמה דיירים סרבנים למאות אלפי שקלים רבים.

להתייעצות עם עורך דין פינוי בינוי – חייגו 03-6912265

כניסה
הרשמה
logo_amidor_form

כניסה לאזור האישי

פתיחת חשבון דייר


    שחזור סיסמא

    שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.