פינוי בינוי כפוי

7

כל הנושא של התחדשות עירונית, פרויקטים של תמ”א 38, תוכניות של פינוי בינוי ועוד, הם תחומים שהולכים וצוברים תאוצה. רבים הם הדיירים המבקשים לשפר דיור והם מנסים לבדוק האם הם גם כן זכאים ליהנות חינם משיפור מהותי של תנאי הדיור שלהם.

העניין הוא שלא תמיד כולם באמת מוכנים להיכנס לפרויקטים הללו וגם כאלה שהם נמצאים זכאים, עלולים למצוא את עצמם מתמודדים מול דיירים שהם אינם מוכנים כי ישנו את הבית שלהם. זה יכול להיות אנשים מבוגרים שכבר אין להם צורך בהרחבת הדיור והם לא רוצים להיכנס לבלגן הזה של בנייה, שיפוצים, הרס של הבית ועוד. מה גם שתמיד זה גם ידרוש מהם הרבה הליכים בירוקרטיים וכאב ראש שהם ממש לא מעוניינים בהם.

במקרים מן הסוג הזה עולה הדילמה, האם אפשר לכפות על הדיירים הסרבנים, כי ייכנסו בכל זאת להליך.

בדיוק כאן המקום להכניס לתמונה עורך דין מתחום זה. כך ניתן יהיה לברר בצורה מסודרת מה אומר החוק על כל הנושא והאם אפשר לכפות על דייר שמסרב כי ייכנס בכל זאת להליך.

פינוי בינוי כפוי – האם זה אפשרי?

כאשר מדובר על שיפור תנאי הדירו במסגרת תמ”א 38, מדובר בפרויקט שהוא פשוט יחסית והוא גם לא תמיד מחייב את פינוי הבית מדייריו. במקרה כזה החוק קובע כי די בהסכמתם של רוב דיירי הבניין על מנת להיכנס להליך, כאשר כל השאר ייאלצו להסכים למרות שהם לא רוצים. אך כאשר מדובר בפינוי בינוי, שם הסיפרו הוא מורכב הרבה יותר. מדובר על פי רוב בהרס מושלם של כל המבנה, כאשר הוא בעצם ייבנה מחדש. הוא לא ייראה ממש כפי שהוא היה נראה קודם לכן במיוחד לאור העובדה כי על פי רוב המבנים הללו יהפכו לבניינים רבי קומות, הם ייבנו מחדש בתורה מודרנית ויקבלו פנים חדשות. לצורך כך, אמורים כל הדיירים להתפנות מביתם כאשר היזם או מי שעומד מאחורי התוכנית, אמור לדאוג לדיירים למקום מגורים חילופי למשך כל אותה תקופה. זה עשוי לארוך חודשים אורכים ולעיתים אפילו שנים. כאן קשה לומר כי אפשר לכפות על בן אדם לעזוב את ביתו ולעבור למקום אחר. אז מה עושים עם אלו שמסרבים?

עורך דין ייצוג דיירים נכנס לתמונה

כאן מכניסים לתמונה את עורך הדין שייצג את הדיירים. הסיפור הוא לא כל כך פשוט ולא תמיד הוא יסתיים באופן חלק. הדבר תלוי האם מדובר בתהליך של התחדשות עירונית אשר מי שעומד מאחורי זה זו העירייה או לחילופין תכנית פרטית אשר יזם או קבלן פרטי מבקשים לממש.

בעזרת עורך דין אפשר יהיה להגיע לפשרה בין הצדדים כאשר הדיירים שמסרבים יוכלו לקבל את מירב התנאים שהם יבקשו, לעיתים אפילו פיצוי מוגדל על עוגמת הנפש כך שכל הצדדים יהיו מרוצים.


חזרה למאמרים

יש לך שאלה ולא מצאת תשובה?  הזן אותה כאן ונחזור אליך בהקדם: 

  כניסה
  הרשמה
  logo_amidor_form

  כניסה לאזור האישי

  פתיחת חשבון דייר


   שחזור סיסמא

   שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.