איך נערכים לפרויקט פינוי בינוי

2

התנעת פרויקטים לפינוי-בינוי הינה צעד חשוב בתחום ההתחדשות העירונית, ואנו עדים להתעוררות משמעותית המתבטאת בפרויקטים רבים שיוצאים לפועל  בזמן האחרון. נראה, שהתחום צובר תאוצה. בנוסף, שורה של צעדים ממשלתיים כמו הקמת הרשות להתחדשות עירונית, והקמת ועדה ייחודית אשר עיקר עיסוקה צפוי להיות בשנים הקרובות בפרויקטים לפינוי בינוי (הותמ”ל), מעניקים רוח חדשה ותנופה מחודשת לפרויקטים הללו.

דיירים המעוניינים להתניע פרויקט של פינוי בינוי או מצויים בשלב המקדים של בדיקות ייתכנות של הפרויקט חשוב שידעו כיצד יש להיערך, היערכות ראשונית, על מנת למקסם את הבדיקה ולהשיא את תוצאותיה לטובת כלל בעלי הזכויות במתחם, דבר שיגדיל בהכרח את הסיכוי להצלחת הפרויקט.

הזווית המשפטית

פרויקט פינוי-בינוי טומן בחובו סיכונים אפשריים עבור הדיירים. על מנת שדיירי הפרויקט יוכלו לצמצם את הסיכונים האפשריים, חשוב לבחור בעורך דין מומחה בעל ניסיון מוכח אשר צבר ניסיון בפרויקטים לפינוי-בינוי (להבדיל מתמ”א 38/1, תמ”א 38/2) בייצוג דיירים. עו”ד מומחה זה לענייני פינוי-בינוי תפקידו לייצג את הדיירים במשא ומתן מול הגורמים השונים המעורבים בתהליך, החל מהיזמים, קבלנים, רשויות וכו’. בנוסף, עורך דין מומחה ידע לעגן את זכויות הדיירים בפרויקט לפינוי בינוי בחוזה לפינוי בינוי, תוך שיתוף פעולה מלא עם נציגים מקרב הדיירים.

נציגים מקרב בעלי הדירות

מעורבות של נציגים מקרב בעלי הדירות, מעורבות יעילה וממוקדת מהווה מפתח חשוב, ללא תחליף, להצלחת התהליך. מוצע כי נציגים מקרב בעלי הדירות ייבחרו על ידי האסיפה הכללית של הבניין, ותפקידם יהיה ליתן היזון חוזר לעו”ד הדיירים בקשר עם הצרכים המיוחדים של הדיירים במתחם זה.

ההיבט הכלכלי

קיימת אמונה רווחת שהדיירים אשר מקבלים דירה חדשה מבצעים סוג של “אקזיט” כלכלי. אז נכון, בהחלט מדובר בשדרוג כלכלי עבור הדיירים שזוכים בדירה חדשה, בניין חדש ומחוזק, על כל המשמעויות הביטחוניות והבטיחותיות ושורה של הטבות נוספות המתבטאות ברווח כלכלי עבורם, אך, עם זאת חשוב לזכור שיש עלויות עתידיות גדולות יותר לאחר המעבר לדירה החדשה ויש להיערך בעניינן מבעוד מועד. לדוגמה, תשלומי דמי ניהול לחברת הניהול (וועד בית), תשלומי ארנונה מוגדלים עקב דירה חדשה גדולה יותר וכו’

מגורים זמניים

במהלך תקופת הבנייה של הבניין החדש, הדיירים משתכנים בדירות זמניות. חשוב לזכור שמגורים בדירה זמנית במיקום גאוגרפי מעט שונה יכולים להוביל לשינויים משמעותיים בחיי היום-יום של הדיירים, החל מבעיה בהתאמה למיקום בתי ספר, קווי אוטובוס שונים וכו’. מומלץ לתכנן מראש את המעבר ולמצוא פתרונות מתאימים לבעיות שיכולות לצוץ לאחר המעבר.

לסיכום,

תחילת פרויקט פינוי-בינוי היא בהחלט בשורה משמחת ומרגשת עבור הדיירים הנוטלים חלק בפרויקט, בעלת השפעות כלכליות עתידיות חיוביות מאוד. חשוב לזכור שיש להיערך בהתאם לפרויקט בקנה מידה גדול כזה, ולמצוא את כל הפתרונות האפשריים לבעיות שיכולות לצוץ במהלך הדרך. הכנה נכונה ומקצועית, בליווי של עורך דין מומחה בעל ניסיון מוכח בפרויקטים לפינוי ובינוי אשר יטמיע את ההסדרים ההכרחיים להגנת כלל האינטרסים של הדיירים בחוזה לפינוי ובינוי יכולה למנוע מהדיירים נזקים כלכליים ועוגמת נפש.


חזרה למאמרים

יש לך שאלה ולא מצאת תשובה?  הזן אותה כאן ונחזור אליך בהקדם: 

  כניסה
  הרשמה
  logo_amidor_form

  כניסה לאזור האישי

  פתיחת חשבון דייר


   שחזור סיסמא

   שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.