זה הזמן לעמידר בפינוי בינוי

זה הזמן לעמידר בפינוי בינוי

ביום 10.05.2019שודרה כתבה של מתן חודרוב, הכתב הכלכלי של ערוץ 13, שכותרתה “מחכה 10 שנים: מה קרה לדירות שרכשה המדינה למשפחות נזקקות?”

בכתבה הציג מר חודרוב מסמך פנימי של משרד השיכון שהגיע לידי חדשות עשר החושף מה עלה בגורל הדירות שקנתה המדינה בשוק הנדל”ן לאחר שהחוזה בין המדינה ליזמים נחתם וחלק מהכסף כבר שולם.

מהמסמך עולה כי בפרויקטים רבים בכל רחבי הארץ, נכסים אותם רכשה המדינה בכסף מלא על מנת לאכלס בנכסים אלו משפחות הזקוקות לעזרת המדינה במדור, מסירתם לחברת עמידר מתעכבת זמן רב, לפעמים עד מאות ימים מעבר למועד בו התחייבו היזמים בחוזה עם המדינה.

הנזק המצרפי שנגרם למשק, מעבר לנזק שנגרם למשפחות האמורות לאכלס דירות אלו, עצום.

רוב הדירות אותן רכשה המדינה, כך דיווח מר חודרוב, רובם בפרויקטי תמ”א 38. מיזם סבוך כשלעצמו עם סיכונים לא מבוטלים מובהקים אשר טוב היה אם לא היה כלל בא לעולם ומשבא לעולם עדיף היה שיהווה חלופה בסולם ההתחדשות העירונית למתחמים בהם לא ניתן לקדם תכנון לפרויקטים לפינוי ובינוי, אך על כך נרחיב במאמר אחר.

המדינה עם זרוע כחברת עמידר, חברה ותיקה בעלת ניסיון רב בתחום הבניה למגורים הן מצד הבניה והן מצד המשתכנים, ראוי שלא תהיה עוד סמוכה על שולחנם של יזמים אלו ואחרים אלא שתעשה מעשה ותפעל כיזם בתחום הפינוי ובינוי לכל דבר ועניין, בפרט במתחמים בהם עמידר מנהלת בעבור המדינה עשרות ולעתים אף יותר, דירות.

עמידר כיזם, עשויה לזכות, כזרוע של המדינה, באמון בעלי הדירות במתחם שכן החשדנות הקיימת והטבעית שבין בעלי הזכויות במקרקעין ליזם מצטמצמת עד כדי מתאיינת כאשר מדובר בזרוע של המדינה או של רשות מקומית.

כך לדוגמא את הפרויקט לפינוי ובינוי הראשון במדינה, פרויקט שאול המלך או בשמו המסחרי לימים “אונו הירוקה”, (אותו ביצעה בסופו של דבר חברת מצלאווי), התניע ליאור אביב מנכ”ל החברה הכלכלית של קרית אונו, כיוזמה של ממלא מקום ראש העיר (כתוארו אז) וראש העיר בהווה, מר ישראל גל.

מר גל והחברה הכלכלית קרית אונו שזכתה לאמון מצד בעלי הזכויות במתחם יכלה להתניע את הפרויקט בשל האמון אותו רכשו לה ומר גל בעלי הזכויות. כמי שמכיר את הפרויקט מקרוב כבא כח בעלי הדירות במתחם, ללא אמון זה לא ניתן היה כלל להתניע את הפרויקט.

עמידר חייבת להיות חלק מפתרון משבר הדיור הלאומי ולהתקדם שלב נוסף מעבר להתנעת פרויקט זה או אחר. לעמידר יש את הידע, הניסיון וכח אדם איכותי מן הצד האחד ואמון של המוסדות הסטטוטוריים מן הצד השני.

ככל ועמידר תפעל בתחום היזום לא תדרש עוד המדינה לרכוש דירות מיזמים שלא עומדים בלוחות זמנים וגורמים לה ולדיירי השיכון הציבורי לנזק.

לכתבה המלאה ששודרה בערוץ 13:


חזרה למאמרים

יש לך שאלה ולא מצאת תשובה?  הזן אותה כאן ונחזור אליך בהקדם: 

  כניסה
  הרשמה
  logo_amidor_form

  כניסה לאזור האישי

  פתיחת חשבון דייר


   שחזור סיסמא

   שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.