רשות המיסים נדלן עסקאות

עסקאות מקרקעין הן עסקאות גדולות ומורכבות מבחינה כספית. העסקאות הללו הן בהיקפים גדולים במיוחד ועל כן ישנה גם משמעות רבה לשיעורי המס בעסקאות מהסוג הזה.

מסיבה זו חשוב כל כך לשים לב בעת ביצוע עסקאות מהסוג הזה ולבדוק מראש היטב את כל היבטי המס ואת כל מה שכרוך במכירה או הקנייה של הנכס.

בכל מה שקשור לנושא של מיסוי מקרקעין חשוב לבדוק ולשים לב כי הכול מחושב ונעשה בצורה מחושבת ונכונה.

מיסוי מקרקעין – חשוב לדעת

מכירה של דירה כמו גם קנייה של דירה מלווה במיסים רבים ולא כל אדם מהשורה יודע ומבין במה מדובר. זה כולל מס שבח, היטל השבחה, מס רכישה ועוד.

מס רכישה זהו מס אשר אותו יש לשלם כאשר רוכשים את הנכס.

מס שבח – הוא מס שאותו אמור לשלם מוכר הנכס.

מלבד המיסים הללו הקשורים ישירות לקנייה כמו גם למכירה של הנכס, ישנן העלויות אשר הן קשורות למכירה או לקנייה אך בעקיפין. כמו דמי התיווך, שכרו של עורך הדין, התשלום עבור הוצאה של משכנתא מהבנק על כל מה שכרוך בכך ועוד.

חשוב לדעת כי בעוד העלויות של המתווך ושאר העלויות הנלוות הן די קבועות הרי שהעלויות האחרות של המיסים כמו מס שבח או מס רכישה הרי שזהו תשלום תנודתי והוא אינו קבוע.

מדובר בנושא סבוך מאוד והוא מורכב לחישוב. על מנת לוודא כי הלקוח משלם רק את המינימום הנדרש ולא גובים ממנו עלויות מיותרות ומיסים מיותרים – חובה לפנות אל עורך דין מקצועי אשר הוא יבדוק ויברר את כל הסעיפים על מנת להגיע לתשלום המס הכי נמוך וזאת מתוך התחשבות בכל התנאים.

בדיקת מס לפני שסוגרים עסקה

כאשר פונים אל עורך דין לפני מכירה של נכס כלשהו, בודק עורך הדין מהו הרווח הנקי שיישאר בידיו של מוכר הנכס והוא יבדוק מהו הרווח שיהיה חייב במס. זוהי הבדיקה המקדימה אשר בוחנת למעשה את שיעור הרווח. אשר עליו יש לשלם את מס השבח. ברור כי נדרשת מומחיות לצורך ביצוע החישוב על מנת שמוכר הנכס לא ימצא את עצמו משלם סכומי כסף מיותרים. הבדיקה אמורה לכלול הצמדה למדד, קיזוזים אשר ישנם בשל הוצאות שונות כמו הריבית על המשכנתא, הוצאות של השבחת הנכס, שכר טרחת עורך דין, שכר טרחת מתווך, תשלומי אגרות ומיסים שונים, התייחסות לפחת ועוד.

לצורך חישוב כל זה נדרשת המומחיות של איש מומחה בתחום המיסוי.

יש אנשים פטורים

לא נוכל לפרט כאן את כל הנושא ואת כל הפטורים מתשלומי המס. אך חשוב לדעת כי קיימים תנאים שונים אשר פוטרים מתשלומי המס כמו דירה יחידה או כאשר מדובר בדירת ירושה.

כך גם ישנו פטור זמני של עד שתי דירות מגורים.

ייעוץ מקצועי יקל על חישוב נכון ואמין.


חזרה למאמרים

יש לך שאלה ולא מצאת תשובה?  הזן אותה כאן ונחזור אליך בהקדם: 

  כניסה
  הרשמה
  logo_amidor_form

  כניסה לאזור האישי

  פתיחת חשבון דייר


   שחזור סיסמא

   שכחתם סיסמה? הזינו את תעודת הזהות ופרטי התקשרות כדי לקבל את הסיסמה עבור הפרויקט שלכם.